Fogalmak
Az alábbiakban a melegséggel kapcsolatos legfontosabb fogalmakat gyűjtöttem össze. Ha valamit nem tudsz, vagy nem érted a jelentését, itt biztos megtalálod! Remélem hasznodra válik ez az oldal. (További infók: otkenyer.hu, Álmaink Hídja, Wikipédia)
Azonos neműek regisztrált partnerkapcsolata
Az élettársi kapcsolattól jelentősen különbözik; létrejöttéhez - a házassághoz hasonlóan - szükséges a felek szándékának hatóság általi bejegyzése, és megszűnéséhez is a regisztráció törlésére van szükség. A regisztrált partnerkapcsolathoz általában az élettársi kapcsolathoz képest többletjogosítványok kapcsolódnak, többek között a vagyonjog, a tartás, a lakáshasználat, az öröklés, az adózás és az örökbefogadás területén. Több országban a regisztrált partnerkapcsolat szinte minden tekintetben egyenlő a házassággal, csak elnevezésében más. Ebben az esetben regisztrált partnerkapcsolatot csak azonos nemű párok köthetnek, hiszen a házasság ugyanilyen jogkövetkezménnyel jár a heteroszexuális párok számára. Más országokban a regisztrált partnerkapcsolat egy olyan köztes intézmény, amely szorosabb kapcsolat ugyan, mint az élettársi kapcsolat, de a házassághoz fűzött jogkövetkezményeknek csak egy része kapcsolódik hozzá, és általában könnyebb felbontani is. Mivel ezen országokban a regisztrált partnerkapcsolat nemcsak nevében, de tartalmában is eltér a házasságtól, jogos elvárás, hogy heteroszexuális párok is választhassák, ha nem kívánnak házasságot kötni, de élvezni akarják a regisztrált partnerkapcsolat nyújtotta jogosítványokat.
Beleegyezési korhatár
Azaz életkor, amelynek betöltése után - az adott ország törvényei szerint - az egyén képes arra, hogy szabad döntése alapján létesítsen szexuális kapcsolatot. Demokráciákban e korhatár hetero- és homoszexuális kapcsolatokra vonatkozóan megegyezik. Magyarországon a beleegyezési korhatár 2002. szeptember 3. óta egységesen 14 év.
Biszexuális
Olyan személy, aki mindkét nem iránt képes szerelmet vagy szexuális izgalmat érezni. Az idők folyamán bármely irányban változhat, és egyik vagy másik érdeklődés előtérbe kerülhet.
Buzi
A homoszexuális durva megnevezése. Bár a melegek olykor - ironikusan - saját magukat is „lebuzizzák”, a kifejezés heteroszexuálisok szájából sértően hangzik. Helyette a meleg szó használandó.
Coming out
Lásd: előbújás.
Csontváz a szekrényben
Angol eredetű kifejezés, valamilyen - vélt vagy valós - szégyenfolt, amit a személy kínosan titkol, vagy igyekszik elfelejteni. Meleg-összefüggésben a titkolt homoszexualitásra utal.
Christopher Street Day (CSD)
Lásd: melegfesztivál
Diszkrimináció
Hátrányos megkülönböztetés. Társadalmi értelemben valamely kisebbség ellen hozott kirekesztő intézkedés. A jog ismeri a pozitív diszkrimináció fogalmát is, ami a hátrányos helyzet kompenzálását segíti elő.
Drag king
Olyan - általában leszbikus vagy transznemű - személy, aki férfinak öltözve tart szórakoztató előadást (ének, playback, tánc stb.). Lásd még: drag queen
Drag queen
Olyan személy - általában meleg férfi vagy transznemű -, aki nőnek öltözve tart szórakoztató előadást (ének, playback, tánc stb.). A transzvesztita hasonló fogalom, a drag queen-ek esetében azonban a fő hangsúly a szórakoztatáson van, így ők gyakran szélsőségesen eltúloznak bizonyos vonásokat a humor kedvéért.
Előbújás
Annak a folyamatnak a neve, melynek során a meleg férfi vagy nő felvállalja homoszexualitását mások előtt. Idegen szóval coming out. Lásd még: Wikipédia: Coming out
Előítélet
Negatív sztereotípia. Általános előítélet például, hogy a melegek nőiesek; ezt azonban a tudományos igényű kutatások nem támasztják alá. Lásd még: Ötkenyér.hu: Atkinson
Fag hag
Olyan - általában heteroszexuális - nő, aki előszeretettel van meleg férfiak társaságában. A fag hag-ek és a melegek között gyakran mély barátság alakul ki, melyben fontos szerepet játszik a közös érdeklődés (divat, zene, művészetek, partnerkapcsolatok „kitárgyalása” stb.). Amikor a fag hag melegtársaságba megy szórakozni, egyúttal elejét veszi annak is, hogy atrocitás érje férfiak részéről. A baráti kapcsolat alapja néha a fag hag reménytelen szerelme a meleg férfi iránt.
Feminin
Nőies.
Feminizmus
A nők társadalmi elnyomásának felszámolásáért küzdő mozgalom.
Gay
Lásd: meleg
Gay pride
Lásd: melegbüszkeség
Gerontofília
Szexuális vonzalom idős emberek iránt. Ritka, de nem kóros, és nem is büntetendő.
GLBT
Lásd: szexuális kisebbség
Hajtűdobáló
Olyan meleg férfi, aki kirívóan nőiesen, pipiskedve viselkedik. Ez lehet spontán önkifejezés is, de gyakoribb, hogy a „hajtűdobálás” egyfajta póz, felvett viselkedés.
Hermafrodita
Az interszexuális elavult elnevezése. A hermafrodita kifejezést ma már csak a hímnős állatfajokkal (pl. a csigával) összefüggésben helyes használni.
Heteroszexuális
Olyan személy, aki kizárólag a másik nem képviselői iránt képes szerelmet vagy szexuális izgalmat érezni.
HIV / AIDS
A HIV emberi Immunhiány-előidéző Vírus. Az AIDS okozója. A fertőzést követően a szervezet elkezd ellenanyagot termelni, amely 2 hónap alatt kimutatható mennyiségben gyűlik fel. A HIV-teszt ezt az ellenanyagot keresi, s ha megtalálja, akkor HIV-pozitivitásról beszélünk. A fertőzés és az ellenanyag megjelenése közötti kéthónapos időszakot ablakperiódusnak nevezzük: az ebben az időben elvégzett vizsgálat negatív eredményt ad. Tehát a ma megkapott negatív lelet azt tanúsítja, hogy két hónappal ezelőtt nem volt fertőzött; a mai állapotról csak két hónap múlva kapható eredményt. A HIV-pozitivitás nem tévesztendő össze az AIDS-szel. Ez utóbbi gyógyíthatatlan betegség, a HIV-fertőzöttség azonban kezelhető: a rendszeresen szedett gyógyszerek segítségével elérhető, hogy a fertőzött szervezetben a vírusok száma nullára csökkenjen, így az egyén egyrészt nem betegszik meg, másrészt nem fertőz tovább. A gyógyszer szedését azonban egy életen át folytatni kell, mert ennek hiányában a megváltoztatott DNS-állomány újrakezdené a vírus termelését.
Az AIDS szerzett immunhiányos tünetegyüttes. Egyelőre gyógyíthatatlan betegség, melyet a HIV-vírus okoz. Az AIDS-et sokan tévesen a homoszexuálisok betegségének tartják, mert az első eseteket 1981-ben, Amerikában a meleg közösségeken belül észlelték. Mára azonban az AIDS legtöbb áldozata heteroszexuális, ráadásul - a harmadik világban - legtöbbjük kisgyermek, aki a szülés során fertőződött meg.
Homoerotika
Az azonos neműek közötti vágy vagy szerelem finom, árnyalt megjelenése, illetve ezek ábrázolása a művészetekben (irodalom, film, festészet stb.).
Homofília
Homoszexualitás. Annyiban szerencsésebb elnevezés, hogy nem kizárólag a testiségre helyezi a hangsúlyt.
Homofóbia
Irtózás a homoszexuálisoktól, irántuk érzett gyűlölet. A homofób érzések szélsőséges esetben agressziót szülnek a melegekkel szemben. Egy 1996-os kutatás szerint összefüggést mutat a látens homoszexualitással. Lásd: religioustolerance.org
Homoszexuális
Olyan személy, aki kizárólag saját nemének képviselői iránt képes szerelmet vagy szexuális izgalmat érezni. A homoszexualitás nem jár együtt feltétlenül homoszexuális aktusokkal, ugyanis előfordulhat, hogy az illető sosem éli ki e késztetéseit (lásd: látens homoszexuális).
Homoszexuális aktus
Nemi érintkezés két azonos nemű személy között. Fogalmilag elkülönítendő a homoszexualitástól mint beállítottságtól. Homoszexuális aktus létrejöhet úgy is, hogy az abban résztvevő személy nem meleg.
Interszexuális
Olyan személy, akinél valamilyen mértékben mindkét nem külső nemi jellegzetességei (elsősorban a nemi szervek) megtalálhatók.
Intolerancia
Türelmetlenség mások nézetei, vallása, etnikai hovatartozása vagy szexuális irányultsága iránt, ezek megváltoztatására, társadalmi elnyomására, betiltására, vagy felszámolására irányuló szándék. Ellentéte a tolerancia.
Kinsey-jelentés
Alfred Kinsey 1948-ban publikált tanulmánya a férfiak szexuális viselkedéséről, amelynek hátterében az Amerikai Egyesült Államokban egy nagy mintán végzett, de nem reprezentatív felmérés áll. A jelentés szerint a szexuálisan aktív férfiaknak mintegy 4%-a kizárólagosan homoszexuális, 10%-a többször, 37%-a legalább egyszer vett részt olyan homoszexuális jellegű testi kapcsolatban, amelynek során eljutott az orgazmusig.
Köcsög
Szitokszó; a homoszexuális rendkívül durva megnevezése.
Látens homoszexuális
Olyan homoszexuális, aki irányultságát nem ismeri el még maga előtt sem. Ennek oka lehet például társadalmi nyomás vagy erős vallásosság. Sok látens homoszexuális heteroszexuális viszonyt létesít (noha nem érzi jól magát az ilyen kapcsolatokban), vagy önmegtartóztatást kényszerít magára. A látens homoszexualitás komolyan veszélyezteti a pszichés egészséget. Eredménye egyes esetekben homofóbia lehet.
Leszbikus
Női homoszexuális/meleg nő.
Leszbikus tér
Annak az igénynek a kifejezése, hogy a leszbikusok olykor egymás között lehessenek, és ezeket az összejöveteleket ne háborgassák férfiak vagy heteroszexuális nők.
LMBT
Lásd: szexuális kisebbség
Maszkulin
Férfias.
Meleg
A homoszexuális köznyelvi elnevezése, amely az angol „gay”-nek feleltethető meg. A „meleg” kifejezés előnye, hogy nincs orvosi mellékzöngéje (mint a „homoszexuális”-nak), mindkét nemre alkalmazható, és nem pejoratív (mint pl. a „buzi”). Mára a szakirodalomban is elterjedt, és a 90-es évek közepe óta hivatalos fórumokon is használatos. Lásd még: Wikipédia: Meleg
Melegbarát
A melegekkel vagy a melegmozgalommal szimpatizáló (személy, szórakozóhely, étterem, hotel, cég, intézmény stb.).
Melegbüszkeség
Az angol „gay pride” kifejezés szó szerinti fordítása. Annak kifejezése, hogy a melegek eltérő szexuális orientációjuk miatt nem érzik magukat csökkent értékű állampolgároknak. A büszkeség arra vonatkozik, hogy valaki - vállalva az esetleges közmegvetést - a titkolózás helyett fel meri vállalni az igazságot önmagával kapcsolatban (lásd: előbújás), és öntudatosan, egyenes gerinccel képes élni. Rosszindulatú félremagyarázás, amikor a meleg büszkeséget úgy interpretálják, mintha a melegek a homoszexualitást „felsőbbrendű állapotnak” tekintenék, és magára a melegségre volnának büszkék. A „melegbüszkeség” helyett talán szerencsésebb lenne a „meleg-önérzet” kifejezés. Lásd még: Ötkenyér.hu: Melegbüszkeség
Meleg élettársi kapcsolat
Két nő vagy két férfi szereteten alapuló, közös háztartásban való együttélése. Az élettársi kapcsolat létrejöttéhez semmilyen hivatalos bejelentésre nincs szükség, az a felek együttélésével automatikusan jön létre (és a különköltözéssel megszűnik). Az élettársi kapcsolat általában jóval kevesebb joggal és kötelezettséggel jár, mint a házasság vagy a regisztrált partnerkapcsolat. Az azonos neműek élettársi kapcsolatát elismerik mindenütt, ahol létezik az azonos nemű párok számára is hozzáférhető regisztrált partnerkapcsolat vagy házasság, továbbá Magyarországon, Horvátországban, Izraelben, Portugáliában, valamint Argentína, Brazília, Olaszország és az Egyesült Államok egyes tartományaiban/államaiban.
Melegfelvonulás
Lásd: melegfesztivál
Melegfesztivál
Az 1969. június 27-én a New York-i Christopher Streeten lévő Stonewall melegbárban tartott megalázó rendőrségi razziát követő lázadás emlékére a világ számos városában - 1997 óta Budapesten is - minden nyáron megemlékezést rendeznek. Az évek során az esemény többnapos kulturális és politikai fesztivállá nőtte ki magát, melynek a karneválszerű felvonulás az egyik eleme, és egyben a melegbüszkeség legfeltűnőbb kifejezése. A felvonulás megítélése - annak harsány volta miatt - melegkörökben sem egyértelműen pozitív. Lásd még: Wikipédia: Budapesti melegfesztiválok listája
Melegházasság
Olyan házasság, amelyet két azonos nemű személy köt. A melegek és leszbikusok jelenleg Belgiumban, Hollandiában, Kanadában, Spanyolországban, valamint az USA Massachusetts államában köthetnek házasságot. Lásd még: Wikipédia: Azonos neműek házassága
Melegmozgalom
Azon törekvések összefoglaló neve, amelyek a heteroszexuálisokéval azonos jogokat kívánnak biztosítani a homoszexuálisoknak, valamint felemelik szavukat a melegek megbélyegzése ellen.
Meleg-örökbefogadás
A legtöbb ember elutasítja az azonos nemű párok gyermekvállalásának lehetőségét, jóllehet a rendelkezésre álló bizonyítékok szerint a meleg párok semmivel sem rosszabb nevelőszülők, mint a heteroszexuálisak. Szintén általános tévedés, hogy a melegek által felnevelt gyermek nagy valószínűséggel homoszexuálissá válik. További ellenérvként szokták említeni, hogy az azonos nemű szülők által felnevelt gyermeket társai kigúnyolhatják. Ez valós nehézség lehet, melynek oka azonban a homoszexualitás társadalmi elutasítottsága, s nem a meleg-örökbefogadás maga. Lásd még: Wikipédia: Azonos neműek gyermekvállalása, Ötkenyér.hu: Azonos neműek gyermekvállalása
Metroszexuális
Olyan heteroszexuális (esetleg biszexuális) nagyvárosi férfi, aki kiemelt hangsúlyt fektet megjelenésére (frizura, öltözködés, szolárium, szőrtelenítés stb.), valamint életstílusának tudatos kialakítására. A fogalmat Mark Simpson angol újságíró alkotta meg (a „metro-” előtag a „metropolisz” [nagyváros] szóból ered). A metroszexuális jegyek sokban hasonlítanak a meleg szubkultúra jellegzetességeire, bár a metroszexuálisok általában csak némi késéssel "utánozzák" a meleg trendeket. Tipikus metroszexuálisként David Beckham angol focistát szokás említeni.
Monogámia
Az a szokás vagy állapot, hogy valakinek egyetlen társa van hosszabb időn keresztül. A promiszkuitás ellentéte.
Nemi identitás
Annak biztos tudata, hogy valaki férfi vagy nő. A nemi identitás gyerekkorban alakul ki. A legtöbb esetben megegyezik a biológiai nemmel. Ha mégsem így történik - tehát ha a nemi identitás ellentétes a biológiai nemmel - annak neve transzszexualitás (ez nem tévesztendő össze a nemi irányultsággal, amely a homo- vagy heteroszexualitásra vonatkozik.) Lásd még: szexuális irányultság, transzszexualitás.
Nyunyó(ka)
A melegek szóhasználatában a fiatal, vékony, jóképű, lágy arcvonású férfi megnevezése.
Önmegtartóztatás
Tartózkodás a nemi érintkezéstől. A katolikus egyház tanítása szerint a homoszexuálisok egyetlen útja az üdvösséghez. A modern pszichológia nem ért egyet ezzel az állásponttal, mert a nemi vágy tartós elfojtása a személyiség torzulásához vezethet (ezért nem javasolja heteroszexuálisoknak még a Biblia sem, vö. 1Kor 7,2-9).
Pánszexuális
Olyan személy, aki a biológiai nemet másodlagosnak tekinti, és attól függetlenül képes valakit esztétikusan vagy szexuálisan vonzónak találni, illetve szerelmet érezni iránta, hogy az illető férfi, nő vagy transznemű.
Pederaszta
A homoszexuális elavult megnevezése. Helytelen kifejezés, mert alaptalanul tesz egyenlőségjelet homoszexualitás és pedofília közé.
Pedofília
Szexuális vonzalom nemileg éretlen (13 éves vagy annál fiatalabb) gyermekek iránt. Betegségként tartják számon (DSM 302.2), amely azonban pszichiátriai segítséggel kezelhető. A törvény Magyarországon, a 14 éven aluliakkal való szexuális kapcsolatot bünteti, azonos és ellenkező neműek között egyaránt.
Politikailag korrekt (PC)
A kifejezés elsősorban a nyelvhasználatra vonatkozik. A PC-fogalmazás mellőzi a társadalom egyes rétegeire nézve sértő vagy elítélő kifejezéseket, és helyettük semleges kifejezéseket használ.
Pride
Lásd: melegbüszkeség
Projekció
Kivetítés. A pszichoanalitikus elmélet által leírt elhárító mechanizmusok egyike. Az egyén nem tud elfogadni önmagában valamilyen érzelmet vagy tulajdonságot, ezért azt másra vetíti ki, és benne ítéli el. A folyamat teljesen tudattalan. Látens homoszexuálisoknál a projekció szinte tipikus védekezés.
Promiszkuitás
Gyakori partnerváltogatás. A monogámia ellentéte.
Queer
Általában a meleg, leszbikus, biszexuális és transznemű emberek közös elnevezése, de tágabb értelemben ide tartoznak azok a heteroszexuálisok is, akiknek szexuális szokásai eltérnek az „átlagostól”. A melegmozgalom a kifejezést olykor társadalompolitikai jelentéssel is felruházza, rámutatva a hagyományos szexuális orientációkban való gondolkodás (heteroszexuális, homoszexuális stb.) leegyszerűsítő és korlátozó voltára.
Stonewall
Lásd: melegfesztivál
Szexuális identitás
Lásd: nemi identitás
Szexuális kisebbség
Az "LGBT" rövidítés (magyar verzióban LMBT) a "lesbian, gay, bisexual, transgender" , azaz "leszbikus, meleg, biszexuális és transznemű" szavak rövidítése (az utóbbi szó pedig felöleli mind a homo-, mind a heteroszexuális alapú transzvesztitizmust, mind a transzszexualitást.). Ezeket a törvényt nem sértő, de az átlagostól eltérő - és a társadalom által többnyire diszkriminált - szexuális preferenciákat, ill. viselkedésformákat nevezzük szexuális kisebbségeknek. Lásd még: queer
Szexuális irányultság/orientáció
Az egyén beállítottsága arra nézve, hogy társkereső aktivitása melyik nem képviselőire irányul. Szexuális irányultságnak nevezzük a hetero-, a homo- és a biszexualitást.
Szivárványszínű zászló
A melegbüszkeség jelképe. A hatszínű szivárványszimbólummal szokás jelölni a melegbarát helyeket is (szórakozóhelyek, éttermek, hotelek stb.).
Szodómia
Olyan kifejezés, mely különböző korokban mást és mást jelentett. Napjainkban az állatokkal végzett nemi aktust hívják így, régebben a homoszexualitásra használták.
Sztereotípia
Egy adott csoport tagjaira (pl. melegek, romák, amerikaiak stb.) vonatkozó általánosítás. A negatív sztereotípia az előítélet.
Titkos Ilona
A homoszexualitását nem vállaló, azt mások előtt titkoló meleg férfi ironikus elnevezése.
Tolerancia
Türelmesség mások nézetei, vallása, etnikai hovatartozása vagy szexuális irányultsága iránt, ezek hallgatólagos elviselése Nem feltétlenül esik egybe az elfogadással, támogatással, de az elutasítással és a tiltással sem, hanem a kettő közti semleges középutat jelöli. Ellentéte az intolerancia.
Transznemű
Olyan személy, akinek a viselkedése és preferenciái eltérnek attól, amit a biológiai neme alapján a társadalom elvárna. A transznemű érezheti magát ellenkező neműnek (Lásd: transzszexuális), mindkét neműnek egyszerre, de olyasvalakinek is, akit nem lehet a férfi-nő fogalmakkal leírni ("harmadik nem"). Lásd még: Wikipédia: Transznemű
Transzszexuális
Olyan személy, aki biológiai adottságaival ellentétes neműként határozza meg magát ("férfi testbe született nő" vagy fordítva). Számos transzszexuális nemváltoztató operációnak veti alá magát.
Transzvesztita
Olyan személy, aki szívesen öltözködik titokban vagy nyilvánosan a másik nem ruháiba. A transzvesztitizmus nem tévesztendő össze a transzszexualitással vagy a szexuális irányultsággal; a transzvesztiták között ugyanis éppúgy akadnak heteroszexuálisok, mint homoszexuálisok.
Urning
A homoszexuális elavult elnevezése (Karl Heinrich Ulrichs műszava).
|